سناريوي واکنش روسيه به تحريم هاي آمريکا

سناريوي واکنش روسيه به تحريم هاي آمريکا

سناريوي واکنش روسيه به تحريم هاي آمريکا

پس از اعلام تحريم هاي جديد ايالات متحده عليه روسيه در قالب دو بسته تحميلي، کنگره تصميم به در نظر گرفتن لايحه گسترش اين تحريم ها در سناريوي واکنش روسيه به تحريم هاي آمريکا گرفته است.

روسيه در پايان ماه مه گذشته، لايحه اي را براي مقابله با تحريم هاي خارجي به تصويب رساند، و اجازه رئيس جمهور و دولت قانون را به اقدام براي پاسخ به اقدامات غير دوستانه در کشورهاي خارجي، را اما کردند.

اين اقدامات شامل:

– فسخ يا تعليق همکاري بين فدراسيون روسيه و کشورهاي خارجي است که نگرش خصمانه عليه روسيه، از جمله شرکت ها و سازمان از اين کشورها گرفته شده است.

– منع واردات محصولات و کالاهاي از کشورهاي خارجي غير دوست.

تجارت و صنعت!

اگر چه تجارت بين روسيه و ايالات متحده 20درصد در طول نه ماه اول سال گذشته رشد داشته است، اما هنوز هم در سطح پايين 16.9 ميليارد درصد در مقايسه با تجاري روسيه با کشورهاي ديگر مانند چين، که در سال گذشته 87 ميليارد رسيده است.

با توجه به اطلاعات رسمي، يک سوم از صادرات روسيه به امريکا چوب و محصولات شيميايي، تجهيزات و موتورهاي راکت فضا و فلزات، به ويژه فلز تيتانيم، است که توسط “بوئينگ” در صنعت هواپيما استفاده مي شود.

در حالي که واردات روسيه از ماشين آلات ايالات متحده و تجهيزات (43 درصد از کل صادرات ايالات متحده به روسيه)، محصولات شيميايي (16.5)، که بدان معني است که محصولات صنعتي حساب براي بزرگترين سهم را در تجارت بين دو کشور دارد.

اگرچه توازن تجاري به نفع روسيه به ارزش 10 ميليارد دلار است، اما ايالات متحده با توجه به پيگيري سياست تحريم ها عليه روسيه نامزد به از دست دادن بازار به ارزش 7 ميليارد دلار است که ارزش صادرات آمريکا به روسيه است.

همچنين، مسکو قطع روابط تجاري با ايالات متحده به نفع روسيه به اين واقعيت که محصولات فولادي و حساب آلومينيوم براي سهم بزرگي از صادرات روسيه به بازار ايالات متحده، و اين مقالات واشنگتن عوارض گمرکي بالا بر آنها تحميل شده است.

خبر روز– اخبار امروز ایران و جهان-پربیننده ترین اخبار روز

وزارت روسيه برآورد توسعه اقتصادي خسارت کشور اعمال شده توسط رئيس جمهور ايالات متحده، دونالد ترامپ، عوارض واردات فولاد و آلومينيوم از روسيه، در حدود 3 ميليارد دلار اعلام کرده است