یمنی ها به دلیل جنگ 600،000 شغل را از دست دادند

  به گزارش سرویس اخبار اقتصادی سایت اخبار امروز : یمنی ها به دلیل جنگ 600،000 شغل را از دست دادند

سازمان ملل متحد نشان داده است که حداقل 600000 شغل در یمن به دلیل کودتای علیه قدرت های مشروع و جنگ های شبه نظامیان حوثی در اواخر ماه مارس 2015 از بین رفته است.

برنامه “واکنش بشردوستانه” سازمان ملل متحد برای سال 2019، تخمین های تجمعی ناشی از تولید ناخالص داخلی واقعی را از سال 2015 به 49.9 میلیارد دلار برآورد کرد، در حالی که اقتصاد تقریبا 50 درصد کاهش یافته است.

در گزارش بین المللی، چشم پوشی از کاهش سریع رالق یمن در سه ماهه آخر سال گذشته همراه با محدودیت های اعتباری و درآمد، میلیون ها نفر را به خطرات بیشتر تبدیل کرده است.

“طی هفته ها، در طول سپتامبر و اکتبر سال 2018، رالب یمن 65 درصد از ارزش خود را از دست داد، یمن را در آستانه قحطی قرار داده و ده ها هزار نفر از خانواده های فقیر قادر به خرید مواد مورد نیاز برای زنده ماندن نیستند. از جمله غذا و سوخت. ” این بحران به شدت و به سرعت رو به افزایش بوده است و شورای امنیت این مسئله را مورد توجه قرار داده و بر اقدامات اضطراری برای حمایت از ارز و تسهیل محدودیت در اعتبار و درآمد اصرار داشت.

تورم در یمن به دلیل بحران نقدینگی، کاهش ذخایر ارز خارجی و گسترش سریع عرضه پول، سالانه 40 درصد افزایش یافته است.

این گزارش در ادامه گفت: “فشار قیمت در کالاهای اساسی بالاتر بود و هزینه سبد مواد غذایی در سال گذشته 60 درصد افزایش یافت و قیمت مواد غذایی در حال حاضر حدود 150 درصد است.”

در سال 2018، قیمت سوخت ها 200 درصد افزایش یافت که بر کشاورزی، تامین آب، حمل و نقل، برق، سلامت و بهداشت تأثیر می گذارد.

تولید نفت و گاز، که به 60 درصد از درآمد های مالی و ارز وابسته است، کاهش یافته است، و ارسال پول از خارج از کشور به دلیل محدودیت های ارسال پول به بانک های یمن کاهش یافته است.

طرح پاسخ انسانی برای یمن در این سال، 4.2 میلیارد دلار برای کمک به بیش از 20 میلیون نفر، از جمله 10 میلیون نفر که به طور کامل از کمک های بشردوستانه برای تامین نیازهای اساسی هر ماه، کمک می کنند، نیاز دارد.

تا کنون، این طرح فقط 6 درصد تامین شده است.

منبع خبر : اخبار امروز