دو. جولای 22nd, 2019

اخبار امروز

جدیدترین اخبار روز ایران و جهان

اردوغان از لحاظ اقتصادی خودکشی می کند

اخبار امروز  اردوغان از لحاظ اقتصادی خودکشی می کند اخبار امروز اقتصادی

رجب طیب اردوغان

به گزارش سرویس اخبار وبگردی سایت اخبار امروز :  اردوغان از لحاظ اقتصادی خودکشی می کند

رئیس جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان، در حال برنامه ریزی برای به دست آوردن پول نقد ذخیره با بانک مرکزی ترکیه، که در حدود 40 میلیارد پوند تخمین زده است، معمولا در شرایط اضطراری استفاده می شود، برای پیوستن به آن به بودجه عمومی کشور، از طریق سازماندهی مجدد ماده (60) بانک مرکزی قانون ترکیه است.

رجب طیب اردوغان، در تلاشی مضاعف برای پاسخگویی به نیازهای سالیانه درمورد بحران اقتصادی عمیق که ترکیه درمورد سیاست های شکست خورده اردوغان را تحت تاثیر قرار داده است.

براساس اطلاعات وزارت خزانه داری ترکیه و وزارت مالیه، بدهی خارجی ترکیه نسبت به تولید ناخالص داخلی کشور افزایش می یابد و به بارهای جدید اقتصاد نیز افزوده می شود.

داده ها نشان داد که نسبت کل بدهی خارجی به تولید ناخالص داخلی در ترکیه در پایان سه ماه اول سال جاری به 60.6 درصد رسیده است.

 

کل بدهی های خارجی بیش از سه برابر شد، در حالی که بدهی بخش خصوصی در طول حزب حاکم AK، که تا پایان سال 2002 به قدرت رسید، هفت برابر شد.

وزارت خزانه داری و امور مالی، در بیانیه خود گفت که 148،300،000،000 بدهی خارجی مربوط به بخش دولتی، در مقایسه با 299 بیلیون دلار  در بدهی به بخش خصوصی، و همچنین 5.9 میلیارد دلار  بدهی در بانک مرکزی ترکیه است.

داده ها نشان می دهد که افزایش بدهی های بخش دولتی افزایش یافته است که در همان دوره سال گذشته 140.9 میلیارد دلار ثبت شده است، در حالی که بدهی های بخش خصوصی که همان دوره 324 میلیارد دلار بود ثبت شده است.

 

بر اساس این گزارش، کل بدهی خارجی به تولید ناخالص داخلی در پایان سه ماهه اول سال 2018 52.9 درصد بوده است که به دلیل کاهش تولید ناخالص داخلی، به یک سال افزایش می یابد.

در این مقاله اشاره شده است که ترکیه هرگز به سطح استاندارد بدهی ها نرسیده است.

 

بین سالهای 2002 و 2019، بدهی خارجی ترکیه بیش از سه برابر شد، که در پایان سال 2002 به 129 میلیارد دلار رسیده بود، زمانی که AKP به 453 میلیارد دلار رسید، یعنی بدهی خالص حزب حاکم 324 میلیارد دلار است.

منبع خبر : اخبار امروز