جمعه. اکتبر 18th, 2019

اخبار امروز

جدیدترین اخبار روز ایران و جهان

کارشناسان می گویند .. آیا جهان با شوک نفتی جدید روبرو است؟

کارشناسان می گویند .. آیا جهان با شوک نفتی جدید روبرو است؟

به گزارش سرویس اخبار اقتصادی سایت اخبار امروز: در پی افزایش قیمت نفت در هفته گذشته در برابر پس زمینه هدف قرار دادن تأسیسات نفتی عربستان ، دیدگاه های متفاوتی در مورد احتمال شوک نفتی وجود دارد.

قیمت نفت برنت در یک روز پس از حملات در 14 سپتامبر به شدت 15 درصد افزایش یافت.

قیمت ها از روز جمعه به حدود 65 دلار در هر بشکه کاهش یافته است و با کند شدن اقتصاد جهانی و در دسترس بودن نفت تولید شده در جهان ، احتمال افزایش به 100 دلار در هر بشکه در حال حاضر بسیار بعید است.

اقتصاددانان کامرزبانک گفتند که تأثیر شوک احتمالی نفت را نباید “دست کم گرفت”. “بسیاری از اقتصادها در حال حاضر با مشکل روبرو هستند و بانک های مرکزی فقط حاشیه عمل محدودی برای کمک به اقتصادهای مربوطه دارند.”

اولین شوک نفتی منجر به ایجاد آژانس بین المللی انرژی در سال 1974 شد و کشورهای عضو OECD را ملزم به حفظ ذخایر معادل حداقل نود روز از واردات خالص نفت خام خود کرد. ذخیره فرانسه در ماه ژوئن معادل 111 روز واردات بود.

اما حتی اگر احتمال ایجاد شوک نفتی اندک باشد ، اندرو لبوف ، کارشناس بازار نفت در گروه تحقیقات کالاها گفت: “ما هرگز نمی توانیم بگوییم که خطر صفر نیست.”

انتظار می رود قیمت نفت بیش از 7 درصد در این هفته صعود کند ، بزرگترین افزایش هفتگی در ماه ها است ، زیرا معاملات اولیه روز جمعه شاهد افزایش قیمت نفت در تنش ها در خاورمیانه بود.

اقتصاددانان در بانک Commerzbank که “شوک نفتی امروز اثرات مخرب مشابهی نخواهد داشت” زیرا کشورها “از چنین رویدادهایی استفاده می کنند و بانک های مرکزی” با بالا بردن نرخ بهره تا مبارزه با تورم پاسخ نمی دهند. ”

به عنوان مثال ، مصرف در ایالات متحده از 17.3 میلیون بشکه در روز در سال 1973 به 20.5 میلیون بشکه در روز در سال 2018 افزایش یافته است ، افزایش 18 درصدی ، در حالی که تولید ناخالص داخلی واقعی 230٪ افزایش یافته است.

معاون رییس فدرال ریچارد کلاریا روز جمعه اظهار داشت: “ایالات متحده بسیار کمتر از چند دهه قبل تحت تأثیر شوک های نفتی قرار دارد.”

منبع خبر : اخبار امروز