جمعه. اکتبر 18th, 2019

اخبار امروز

جدیدترین اخبار روز ایران و جهان

چین در حال آماده شدن تا به قدرتمندترین موتور رشد اقتصادی جهان تبدیل شود

اخبار امروز 24256 چین در حال آماده شدن تا به قدرتمندترین موتور رشد اقتصادی جهان تبدیل شود اخبار ایران و جهان اقتصادی

دلار

چین در حال آماده شدن تا به قدرتمندترین موتور رشد اقتصادی جهان تبدیل شود

به گزارش سرویس اخبار اقتصادی سایت اخبار امروزبراساس گزارش شین هوا ، چین پس از گذشت چندین دهه از رشد مداوم ، به دومین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل شد و از سال 2006 همچنان به عنوان قوی ترین موتور اقتصاد جهان است.

براساس گزارش دفتر ملی آمار ، تولید ناخالص داخلی چین از سال 1952 تا 2018 452.6 برابر از 30 میلیارد دلار به 13.61 تریلیون دلار رسید.

در همین زمان ، طبق گزارش این دفتر که چین اضافه کرده است سهم چین در رشد اقتصادی جهانی 27.5 درصد بوده و نسبت به سال 1978 با 24.4 درصد افزایش ، چین در رتبه اول مشارکت در رشد اقتصادی جهانی قرار دارد.

نینگ جی زه ، نایب رئیس کمیسیون ملی توسعه و اصلاحات (NDRC) ، گفت که در هفت دهه گذشته شاهد رشد چین نه تنها دومین اقتصاد بزرگ جهان بلکه بزرگترین کشور در تجارت کالاها هستیم.

این کشور به بزرگترین کشور در ذخایر ارزی ، دومین کشور بزرگ در تجارت خدمات ، دومین کشور در بهره برداری از سرمایه های خارجی و دومین کشور با سرمایه گذاری خارجی تبدیل شده است.

 قدرت صنعتی
از زمان تأسیس جمهوری خلق چین هفتاد سال پیش ، این کشور شاهد پیشرفت چشمگیر در ساخت قدرت صنعتی خود بوده و به یک مرکز ثقل جهانی در زمینه صنعتی شدن تبدیل شده است که نقش اساسی در زنجیره صنعتی جهانی دارد.

در دوره اول پس از تأسیس چین ، این کشور به دنبال تولید یک تراکتور مزرعه بود و تقاضای داخلی کافی برای صابون و پوشاک را به سختی تولید کرد.

اکنون چین همه چیز را از ضروریات زندگی روزمره تا نیمه هادی ها و قطارهای پر سرعت تولید و صادر می کند.

براساس دفتر ملی آمار ، تولید صنعتی با ارزش افزوده چین ، که یک شاخص اقتصادی مهم است ، از 12 میلیارد یوان (1.7 میلیارد دلار آمریکا) در سال 1952 به بیش از 30 هزار میلیارد یوان در سال گذشته افزایش یافت.

براساس داده های بانک جهانی ، چین از نظر ارزش افزوده در سال 2010 از ایالات متحده به عنوان بزرگترین کشور صنعتی جهان پیشی گرفت و از آن زمان مقام اول را حفظ کرده است.

در میان بیش از 500 محصول بزرگ صنعتی اعلام شده توسط سازمان ملل ، تولید چین با بیش از 220 گونه در رده اول جهان قرار دارد و همزمان با تبلور سیستم صنعتی مدرن چین است.

امروز چین
فرانسیس یو ، رئیس آموی چین ، گفت که چین امروز “کارخانه جهان” است که انواع محصولات را از اسباب بازی ها ، لوازم خانگی و وسایل الکترونیکی که از شبکه های 5G پشتیبانی می کنند ، می سازد.

این کشور همچنین به لطف محصولات و نوآوری هایی که با شعارهای “ساخته شده در چین” و “ایجاد در چین” بدست آورده است ، به یک محرک اصلی در رشد اقتصاد جهانی تبدیل شده است.

به منظور افزودن مزیت رقابتی جدید در بخش تولید ، چین در تلاش خود برای تزریق سرمایه گذاری بیشتر در تحقیق و توسعه است.

کمربند و جاده
کمربند و ابتکار جاده چین ، که هدف آن ایجاد شبکه تجارت و زیرساخت ها و اتصال آسیا با دیگر نقاط جهان در امتداد “جاده ابریشم” باستانی است ، به سکویی مملو از فرصت ها و مسیری برای پیشرفت برای همه شرکت کنندگان تبدیل شده است.

این ابتکار عمل ، که براساس آن چین با بیش از 160 کشور و سازمان های بین المللی اسناد همکاری امضا کرده است ، از زمان پیشنهاد خود در سال 2013 نتایج خوبی کسب کرده است.

بین سال های 2013 و 2018 ، تجارت بین چین و کشورهای درگیر در طرح کمربند و جاده بیش از 6 تریلیون دلار و سرمایه گذاری مستقیم چین در آن کشورها از 90 میلیارد دلار فراتر رفت و چرخه سرمایه پروژه های خارج از کشور را به 400 میلیارد دلار رساند.

منبع خبر : اخبار امروز