جمعه. اکتبر 18th, 2019

اخبار امروز

جدیدترین اخبار روز ایران و جهان

اعتراضات در عراق تشدید می شود و شمار کشته شدگان به 31 نفر افزایش یافته است

اخبار امروز  اعتراضات در عراق تشدید می شود و شمار کشته شدگان به 31 نفر افزایش یافته است اخبار ایران و جهان سیاسی

اعتراضات

اعتراضات در عراق تشدید می شود و شمار کشته شدگان به 31 نفر افزایش یافته است

به گزارش سرویس اخبار سیاسی سایت اخبار امروز : تظاهرات روز پنجشنبه ، مرگبارترین روز از شروع آن در روز سه شنبه گذشته ، در عراق شدت گرفت و در جریان درگیری بین معترضین و نیروهای امنیتی ، شمار کشته شدگان به 31 نفر افزایش یافت.

تشدید اعتراضات در عراق و شمار کشته شدگان 31 نفر عبدالمهدی از پارلمان عراق خواست تا به وی اختیار دهد تا اصلاحات دولت را تأمین کند

تظاهرات ها ، کاهش “فساد” و فراهم آوردن زندگی مناسب و معقول ، گسترده شده اند و نه تنها بغداد دیگر یک میدان نیست و در بیشتر شهرهای جنوبی گسترش یافته است.

نیروهای ویژه روز پنجشنبه از خودروهای زرهی در بغداد برای دفع جمعیت استفاده کردند ، در حالی که نیروهای امنیتی گلوله های زنده را شلیک کردند و تعدادی از تظاهرکننده را زخمی کردند.

در همین حال ، عادل عبدالمهدی ، نخست وزیر عراق ، پنجشنبه شب خطاب به مردم خواستار خویشتنداری آنها شد، اما معترضین سخنرانی را پایین تر از حد انتظار دانستند.

عبدالمهدی خطاب به تظاهرکنندگان مستقیم حرف نزد، بلکه از دستاوردهای دولت وی و مدیریت بحران فعلی دفاع کرد.

مهدی گفت: “آنچه اکنون اتفاق می افتد تخریب دولت توسط کل کشور است.” تشدید تظاهرات منجر به جراحات و از بین رفتن زندگی می شود. ”

نخست وزیر ضمن اعلام طرح ارسال پیش نویس به شورای وزیران ، خواستار “بازگشت عادی در همه استان ها” شد که “حقوق ماهانه” را برای خانواده های فقیر و بدون درآمد به رسمیت می شناسد.

به نظر می رسد تاکنون این جنبش خودجوش است ، زیرا هیچ حزب یا رهبری سیاسی یا مذهبی تصویب خود را اعلام نکرده است.

با 31 کشته ، از جمله دو پلیس ، 18 نفر از آنها در استان جنوبی ذی قار به تنهایی ، این جنبش در چند محور منتهی به میدان تحریر (مرکز پایتخت) ، نبرد در بغداد شد که محل تجمع مرکزی نمادین برای معترضین است.

در بیانیه ای ، عفو بین الملل از بغداد خواست كه “فوراً به نیروهای امنیتی دستور دهد تا استفاده از زور ، از جمله نیروی بیش از حد کشنده را متوقف کنند” و شبکه ارتباطات را بازیابی کنند.

در همین زمینه ، عبدالمهدی در سخنان خود گفت که نیروهای امنیتی “مطابق با معیارهای بین المللی” عمل می کنند و “تلاش هایی برای سوار شدن بر ناآرامی و سیاسی کردن تظاهرات ها وجود دارد.”

روز پنجشنبه خاموشی گسترده اینترنت در عراق گزارش شد و طبق گفته های یک سازمان تخصصی ، به حدود 75 درصد رسیده است.

معترضین در بغداد به دنبال راهپیمایی به میدان تحریر بودند که از طریق پل جمهوری ، از منطقه سبز جدا شده است .

منبع خبر : اخبار امروز