جمعه. اکتبر 18th, 2019

اخبار امروز

جدیدترین اخبار روز ایران و جهان

از ترامپ به ترکیه : هر گونه عملیات در سوریه برابر است با نابودی اقتصاد شما

اخبار امروز -ترامپ از ترامپ به ترکیه : هر گونه عملیات در سوریه برابر است با نابودی اقتصاد شما اخبار امروز

دونالد ترامپ

از ترامپ به ترکیه : هر گونه عملیات در سوریه برابر است با نابودی اقتصاد شما

به گزارش سرویس اخبار وبگردی سایت اخبار امروز:  دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا دقایقی پیش ترکیه را تهدید کرد که در منبج عملیات نظامی صورت ندهد.

وی در ادامه افزود که هر گونه عملیات نظامی ترکیه در برا مرز این کشور با نابودی اقتصاد این کشور همراه است.

رئیس جمهور آمریكا ، دونالد ترامپ قول داده است كه در صورت انجام هرگونه اقدام “مرزی” در سوریه ، اقتصاد ترکیه را نابود و نابود كند.

کاخ سفید روز دوشنبه اعلام کرد که ترکیه به زودی عملیات نظامی خود را در شمال سوریه آغاز خواهد کرد و تأکید کرد که نیروهای آمریکایی از آن پشتیبانی یا مشارکت در آن نخواهند کرد.

در همین حال ، این مقام آمریكایی گفت كه نیروهای آمریكایی پس از تماس تلفنی بین دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریكا و رئیس جمهور ترکیه ، رجب طیب اردوغان ، رئیس پایگاه اركام در راس العین را تخلیه كرده و تجهیزات آن را كاملاً از یك پست نظامی دیگر در تل ابیاد خارج كردند.

اردوغان در طول فراخوان تأکید کرده بود که ایجاد “منطقه امن” در شمال شرقی سوریه برای از بین بردن تهدید شبه نظامیان کرد به ترکیه است.

از سوی دیگر ، یک مقام ترکیه ای اعلام کرده است که ممکن است شروع عملیات نظامی به تأخیر بیفتد ، به احتمال زیاد در انتظار عقب نشینی نیروهای آمریکایی در سوریه از منطقه عملیات قبل از شروع حمله ، در عوض ، یک مقام آمریکایی تأیید کرد که خروج از منطقه فقط از منطقه امن خواهد بود.

آمریکایی ها کردها را رها می کنند

یک مقام آمریکایی گفت ، نیروهای آمریکایی از نیروهای کرد در برابر هرگونه حمله ترکیه در سوریه دفاع نخواهند کرد و افزود: ایالات متحده به فرمانده نیروهای دموکراتیک سوریه گفته بود که نیروهای آمریکایی از هیچ یک از آنها در برابر حملات ترکیه دفاع نمی کنند.

ترامپ درباره تصمیم دولت خود مبنی بر عقب نشینی نیروهای آمریکایی از شمال سوریه اظهار داشت و گفت “ادامه پشتیبانی از نیروهای کرد متفق با ایالات متحده در منطقه ای که داعش در حال جنگ است ، ادامه دارد.”

ترامپ گفت: “کردها با ما جنگیدند ، اما مبلغ هنگفت پول و تجهیزات برای انجام این کار پرداخت شد. آنها چندین دهه با ترکیه جنگیدند.”

براساس گزارش رسانه ها ، موضع آمریكا SDF را كه او از آن به عنوان یك چاقو در ناحیه پشت یاد می كرد ، تحریک كرده است.

SDF در بیانیه ای گفت كه نیروهای آمریكایی تعهدات خود را انجام نداده اند و از مناطق مرزی با ترکیه خارج شده اند ، و خاطرنشان كردند كه “عملیات نظامی ترکیه تأثیر منفی بر جنگ علیه” داعش “خواهد گذاشت و تمام وضعیت حاصل از ثبات را نابود خواهد كرد.”

وی با بیان اینکه از همه مردم عرب ، کرد ، سوریه و آشوری خواسته است تا با نیروهای مشروع خود در دفاع از کشور ما در برابر تجاوز ترکیه ، به نیروهای خود بپیوندند ، گفت: “لحظه ای برای دفاع از خود دریغ نخواهد کرد.”

هشدارهای سازمان ملل

یک مقام ارشد سازمان ملل متحد از همه طرفها خواست در صورت شروع حمله از ترکیه ، از جابجایی زیاد غیرنظامیان در شمال شرقی سوریه جلوگیری کنند ، خاطرنشان کرد: سازمان ملل “برنامه احتمالی” را در این رابطه آماده کرده است.

سخنگوی ریاست جمهوری روسیه ، دیمیتری پسکوف ، اظهار داشت که کرملین امیدوار است که ترکیه در هر شرایطی به تمامیت ارضی سوریه متعهد باشد.

اتحادیه اروپا نسبت به هرگونه عملیات ترکیه علیه نیروهای کرد به رهبری کرد در شمال سوریه هشدار داده و با تکرار موضع خود مبنی بر دستیابی به اوضاع پایدار به وسیله نظامی ، نتیجه ای حاصل نکرد.

محمد جواد ظریف ، وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه عملیات نظامی ترکیه در شمال شرقی سوریه شکست خواهد خورد ، افزود: ترکیه با حمله به قلمرو سوریه و نقض حاکمیت خود نمی تواند امنیت خود را تضمین کند.

پیش بینی می شود این عملیات سومین عملیاتی باشد که ترکیه در داخل خاک سوریه راه اندازی کرده و در آنجا “سپر فرات” در منطقه غرب رود فرات و “شاخه زیتون” که شامل شهر عفرین و اطراف آن است ، راه اندازی شد.

برداشت های “منطقه امن”

ترکیه به دنبال ایجاد منطقه “480 کیلومتری” امن در شمال سوریه در امتداد مرز مشترک ، با عمق 30 تا 40 کیلومتر است تا منطقه را از یگان های حفاظت از خلق کردستان (YPG) آزاد کند ، که آنکارا آن را “سازمان تروریستی” می داند.

آنکارا با واشنگتن در مورد “منطقه امن” به توافق رسیده و گشت های مشترک را در منطقه آغاز کرده است ، اما بارها ایالات متحده را متهم کرده است که اجرای این توافق ها را متوقف می کند.

در مورد واشنگتن ، به گفته جیمز جفری ، نماینده آمریکا در سوریه ، عمق مناسب منطقه امن بین 5 تا 14 کیلومتر است که اسلحه های سنگین باید بیشتر از آن خارج شوند.

از یک سو ، SDF بارها اظهار داشته است كه با دیدگاه آمریكا در توافق است كه “منطقه امن” باید در عمق 5 تا 14 ایجاد شود و اسلحه های سنگین برای 20 كیلومتر از آن خارج شود.

لیره ترکیه و سوریه تحت تأثیر قرار گرفته است

همزمان با نزدیک شدن ترکیه به یک عملیات نظامی در شمال سوریه ، ارز سوریه در برابر همتای آمریکایی خود سقوط کرد و در بازار سیاه 641 پوند به دلار برای خرید و 644 پوند به دلار برای فروش ثبت کرد.

همچنین لیره ترکیه در برابر دلار سقوط کرد و تا ساعت 07:17 به وقت گرینویچ ، ارز ترکیه با 5.7450 پوند به دلار معامله شد و به این ترتیب از سطح 5.7 پوند ثبت شده در روز جمعه گذشته عقب نشینی کرد.

منبع خبر : اخبار امروز