جمعه. اکتبر 18th, 2019

اخبار امروز

جدیدترین اخبار روز ایران و جهان

سیاست های اردوغان لیره را به یک موج جدید نزولی تبدیل می کند

اخبار امروز 5d3b0a47d4375082188b45b7 سیاست های اردوغان لیره را به یک موج جدید نزولی تبدیل می کند اخبار ایران و جهان

ترکیه

سیاست های اردوغان لیره را به یک موج جدید نزولی تبدیل می کند

به گزارش سرویس اخبار وبگردی سایت اخبار امروزتهدیدهای رئیس جمهور آمریكا ، دونالد ترامپ برای از بین بردن اقتصاد ترکیه ، مستقیماً بر مبادله ارز محلی در روز سه شنبه منعکس شده از ترس از كاهش بیشتر دوره آینده در صورت اصرار ترکیه در یك عملیات نظامی در نزدیکی فرات است.

براساس بررسی  مبنی بر نرخ ارز در بانک مرکزی ترکیه ، نرخ ارز لیره ترکیه در برابر دلار آمریکا به 5.857 لیر / دلار ، پایین ترین سطح پول آمریکا از 20 ژوئن گذشته رسیده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریكا دوشنبه شب اظهار داشت كه كشور وی اقتصاد ترکیه را “همانگونه كه در اوت سال 2018 انجام داد ، در صورت انجام اقدامات یك جانبه در منطقه فرات” نابود كرد.

پس از تلاش های بانک مرکزی ترکیه و وزارت دارایی که نقدینگی ارزی را به بازار داخلی تزریق می کردند ، در 14 ماه گذشته لیره را در برابر دلار بالا برد ، اما به سرعت ارز ترکیه را از هرگونه تهدید آمریكا فرو می برد.

اقتصاددان محمد سلامه (اردنی) اظهار داشت: کاهش پول محلی نشانگر آسیب پذیری سیاست پولی در ترکیه در برابر تحولات خارجی است ، زیرا تأثیر لیر منفی یا مثبت در نتیجه اظهارات بیشتر از نتیجه تحولات داخلی است.

سلامه در مصاحبه ای  اظهار داشت: این تأثیر نشانگر اعتماد به نفس ضعف سیاست مالی و پولی ترکیه از تحولات محلی است و منتظر است تا هرگونه واکنش خارجی افزایش یابد یا سقوط کند.

وی خاطرنشان کرد: به دلیل کاهش ارز ، بازارهای ترکیه با موج جدید کاهش روبرو هستند “در صورت تحت تأثیر نرخ تورم ، تراز پرداخت ، PPI و از همه مهمتر شاخص اعتماد به نفس هم برای تولیدکنندگان و هم برای مصرف کنندگان تحت تاثیر قرار می گیرد.”

با شروع آگوست سال 2018 ، ترکیه در بحبوحه نوسانات فراوان ارزهای خارجی در بازارهای رسمی ، پس از تشدید روابط با ایالات متحده ، از بحران شدید مالی و پولی رنج برد که نرخ ارز لیر ترکیه را به سطوح پایین سوق داد.

نرخ ارز لیره ترکیه در آگوست 2018 به 7.24 دلار در هر دلار آمریکا کاهش یافت ، در حالی که 4.8 لیره به دلار قبل از بحران تبدیل شده است ، در حالی که نرخ فعلی ارز در حدود 5.85 لیره تا دلار است.

سلامه گفت: هرگونه اقدام سیاسی یا نظامی که ترکیه در منطقه فرات شرقی به طور یک جانبه انجام داده باشد ، علاوه بر سایر اقدامات فردی مرتبط با اکتشاف بنزین ، به لیرها به طور متوسط ​​7 لیر / دلار سقوط خواهد کرد.

“ اگر این اعتصاب انجام شود ، پیامدهای آن از تنش های ترکیه و آمریکا که در اوت 2018 اتفاق افتاد بیشتر خواهد بود ، زیرا روسیه و ایران ، متحدین فعلی آنکارا ، اعتصاب را رد می کنند و آنکارا را در مواجهه با آن قرار می دهند.

این اقتصاددان خاطرنشان کرد: چالش های دیگر در حال آغاز شدن بر لیرهاست ، مهمترین آنها تلاش ترکیه برای اکتشاف منابع انرژی سنتی در مناطق زیر قبرس است.

وی گفت: ورود ترکیه با چالش هایی با کشورهای عمده مانند واشنگتن و مسکو و کشورهای همسایه و پشت اتحادیه اروپا باعث می شود اقتصاد زیر زمینی هدایت شود.

روز دوشنبه ، فتیه دانمز ، وزیر انرژی ترکیه اظهار داشت: کشتی حفر ترکیه Yavuz حفاری برای نفت و گاز را در جنوب غربی قبرس آغاز می کند ، از روز سه شنبه با این اقدام که باعث تشدید تنش ها بین دو کشور شد.

روز پنج شنبه آنکارا گفت: “این کشتی به منطقه ای ارسال می شود که مقامات یونان قبرس قبلاً حق اکتشاف نفت و گاز را به شرکت های ایتالیایی و فرانسوی داده اند.”

قبرس ترکیه را به “تشدید جدی” به نقض حقوق حاکمیت خود متهم کرده است.

منبع خبر : اخبار امروز