پنج. ژانویه 23rd, 2020

اخبار امروز

جدیدترین اخبار روز ایران و جهان

فشارهای آمریکا بر سودان برای پرداخت غرامت به قربانیان تروریسم

فشارهای آمریکا بر سودان برای پرداخت غرامت به قربانیان تروریسم

به گزارش سرویس اخبار وبگردی سایت اخبار امروز : ایالات متحده روز سه شنبه گفت که موضوع سودان برای پرداخت غرامت به قربانیان تروریسم برای آنها “اولویت” است ، زیرا در نظر دارد حذف خارطوم را از لیست سیاه آمریکا می داند.

این اتفاق در جریان دیدار سومین شخص وزارت امور خارجه آمریكا ، دیوید هیل ، در واشنگتن ، اسما محمد عبدالله ، وزیر امور خارجه سودان بود.

براساس بیانیه سخنگوی وزارت امور خارجه مورگان اورتیگوس ، دو طرف درباره “سیاست و معیارهای مربوط به حذف سودان از لیست حامیان مالی تروریسم” بحث کردند.

سودان از سال 1993 در فهرست آمریکایی های حامی دولت تروریسم قرار گرفت ، به این دلیل که پناهگاه امنی برای رهبر قاتل القاعده ، اسامه بن لادن فراهم می کند.

اما در چند سال گذشته ، واشنگتن اجازه بهبود تدریجی در روابط با سودان را داده و گفته است که اوضاع در مورد مسئله تروریسم در حال بهبود است و منجر به رفع تحریم اقتصادی 20 ساله در سال 2017 شد.

از زمان سرنگونی رئیس جمهور پیشین عمر البشیر و تشکیل دولت انتقالی که از واشنگتن به شدت حمایت می شود ، روند حذف سودان از لیست سیاه تسریع شده است.

برای مقامات سودانی که تصویب واشنگتن را برای رشد اقتصادی ضروری می دانند ، حذف خارطوم از لیست بسیار مهم است.

هیل که دستیار وزیر امور خارجه در امور سیاسی است ، گفت که “پرداخت غرامت به قربانیان تروریسم برای دولت آمریکا اولویت است.”

این غرامت عمدتا شامل پرداخت به خانواده های قربانیانی خواهد شد که در حملات سفارتخانه های ایالات متحده در تانزانیا و کنیا کشته یا زخمی شده اند که توسط القاعده در سال 1998 انجام شد.

قضات آمریکایی گفتند که سودان در واقع مسئولیت این بمبگذاری ها را بر عهده گرفته است.

نخست وزیر سودان عبدالله همدوک در سفر تاریخی به واشنگتن در ماه دسامبر اعلام کرد که پیشرفت در این پرونده حساس انجام شده است.

نبردها و مذاکرات قضایی بیش از بیلیون دلار غرامت توسط دادگاههای آمریکا ادامه دارد. در ماه فوریه ، دیوان عالی کشور تجدیدنظر را از طرف خارطوم آغاز می کند.

منبع خبر:اخبار امروز