جمعه. ژانویه 24th, 2020

اخبار امروز

جدیدترین اخبار روز ایران و جهان

منوچین: وظایف ایالات متحده در مورد کالاهای چینی تا توافق مرحله 2 وجود دارد

اخبار امروز 102-174842-economic-war-victim_700x400 منوچین: وظایف ایالات متحده در مورد کالاهای چینی تا توافق مرحله 2 وجود دارد اخبار امروز اخبار ایران و جهان

جنگ تجاری

منوچین: وظایف ایالات متحده در مورد کالاهای چینی تا توافق مرحله 2 وجود دارد

به گزارش سرویس اخبار سیاسی سایت اخبار امروز: وزیر امور خارجه خزانه داری ایالات متحده ، استفان منوچین گفت: کشورش وظایف تحمیل شده بر کالاهای چینی را تا زمان اتمام مرحله دوم توافقنامه تجاری بین دو کشور حفظ خواهد کرد.

منوچین روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت كه رئیس جمهور آمریكا اگر دو اقتصاد بزرگ جهان به سرعت برای دستیابی به توافق بعدی حرکت كنند ممكن است كاهش هزینه را در نظر بگیرد.

وی افزود: “اگر رئیس جمهور به سرعت در مرحله دو به توافق برسد ، او می تواند در چارچوب مرحله 2 تخفیف هزینه ها را در نظر بگیرد.”

منوچین تأکید کرد که اولین مرحله از توافقنامه تجارت بین ایالات متحده و چین به طور کامل قابل اجرا خواهد بود ، از جمله قول چین برای جلوگیری از دستکاری در ارز خود.

روز سه شنبه ، منوچین به شبکه تجارت فاکس گفت که اسناد توافق نامه تجارت روز چهارشنبه اعلام می شود ، هنگامی که دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده قرار است توافق نامه ای با لیو او معاون نخست وزیر چین را در مراسمی در کاخ سفید امضا کند.

وی با بیان اینکه چین متعهد شده است طبق این توافقنامه کالاها و خدمات اضافی آمریکایی به ارزش 200 میلیارد دلار را طی دو سال آینده خریداری کند ، افزود: شرکتها و کشاورزان آمریکایی ممکن است پس از پرداختن به اصلاحات ساختاری در مرحله دو توافق ، سود بیشتری کسب کنند.

به گفته نماینده تجارت آمریكا ، این توافقنامه شامل چین است كه به تعهد شركتهای خارجی برای افشای فناوری های خود در ازای مجاز به فعالیت در بازار چین پایان می دهد.

در همین زمان ، اولین توافق موقت که امروز به امضا می رسد ، هزینه های ایالات متحده را در مقدار 370 میلیارد دلار کالای چینی نگه می دارد ، ضمن اینکه برخی از هزینه ها را از 15٪ به 7.5٪ کاهش می دهد.

ترامپ قرار است توافق نامه یک مرحله ای تجاری با معاون نخست وزیر چین لیو او در کاخ سفید ساعت 11:30 بامداد روز چهارشنبه (1630 به وقت گرینویچ) در کاخ سفید امضا کند. این امضا یک هفته قبل از شروع دادگاه سنا ترامپ برای پاسخگویی آغاز می شود.

رابرت لایتیززر و نماینده تجارت آمریكا پیشتر گفته بودند كه هیچ توافقی بین ایالات متحده و چین برای کاهش بیشتر تعرفه ها وجود ندارد.

آنها در بیانیه مشترک گفتند که همه جنبه های توافق تجاری مرحله یک با چین چهارشنبه اعلام می شود ، به استثنای یک مکمل مخفی که حاوی جزئیات محصولات و خدمات آمریکایی است که چین می خواهد خریداری کند.

در این بیانیه آمده است: “هیچ توافقی دیگر ، چه کلامی و چه کتبی ، بین ایالات متحده و چین در این امور وجود ندارد و هیچ توافقی برای کاهش هزینه ها در آینده وجود ندارد. هرگونه شایعه در غیر این صورت کاملاً و با جزئیات نادرست است.”

بیانیه مشترک پس از گزارشی از سوی آژانس بلومبرگ صورت می گیرد که در آن گفته شده که عوارض گمرکی که به میلیاردها دلار واردات چینی ها وارد شده اند تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده که برای نوامبر آینده تعیین شده اند ، در قوت خود باقی می مانند و پس از آن می توان آنها را حذف کرد.

پکن خواستار آن است كه واشنگتن تمام یا بخشی از عوارض گمرکی مجازاتی را كه بر صادرات این كشور به ایالات متحده تحمیل شده است ، لغو كند.

این بیانیه در آستانه دو کشور به امضای توافق نامه تجارت جزئی که منجر به ایجاد آتش بس در جنگ تجاری دو ساله آنها شود ، در طی آن دو قدرت اقتصادی بزرگ دنیا مبادلات گمرکی را مبادله کردند ، صدها میلیارد دلار در مبادلات تجاری سالانه محکم کردند.

تاکنون تاریخ مذاکرات درباره توافق “مرحله دوم” مشخص نیست ، و نه تاریخ شروع برداشته شدن متقابل عوارض مجازاتی بر روی محصولات دو کشور است.

تحلیلگران می گویند برخی از دشوارترین مسائل در رابطه تجاری ایالات متحده و چین هنوز برطرف نشده است.

منبع خبر : اخبار امروز