س. آوریل 13th, 2021

  سد رنسانس .. مصر و سودان به اتیوپی هشدار می دهند

  به گزارش سایت اخبار امروز  سامه شوكری ، وزیر امور خارجه مصر و مریم الصادق المهدی ، همتای سودانی وی ، بر اهمیت دستیابی به توافقنامه قانونی لازم برای پر كردن و بهره برداری از سد بزرگ رنسانس اتیوپی تأكید كردند.

  دو وزیر اهمیت توافق را برای دستیابی به منافع سه کشور ، حفظ حقوق آب مصر و سودان و محدود کردن خسارات این پروژه به دو کشور پایین دست توضیح دادند.

  به گزارش سایت اخبار امروز  دو کشور تأیید کردند که اراده سیاسی و تمایل جدی برای دستیابی به این هدف در اولین فرصت ممکن دارند.همچنین از اتیوپی خواستند تا حسن نیت خود را نشان دهند و برای رسیدن به این توافق در یک روند مذاکره موثر شرکت کنند.

  دو وزیر همچنین در مورد مذاکرات متوقف شده تحت نظارت اتحادیه آفریقا ابراز نگرانی کردند و تأکید کردند که اجرای مرحله دوم پر کردن سد رنسانس توسط اتیوپی به طور یک جانبه تهدیدی مستقیم برای امنیت آب جمهوری عربی است. مصر و جمهوری سودان ، خصوصاً در رابطه با بهره برداری از سدهای سودان و تهدید جان 20 میلیون شهروند.

  به گزارش سایت اخبار امروز  آنها تأكید كردند كه این اقدام نقض اساسی توافق نامه اعلامیه اصول است كه بین سه كشور در خارطوم در 23 مارس 2015 منعقد شده است.

  این دو وزیر همچنین پایبندی خود را به پیشنهاد ارائه شده توسط جمهوری سودان و مورد حمایت جمهوری عربی مصر در مورد توسعه سازوکار مذاکره تحت حمایت اتحادیه آفریقا از طریق تشکیل چهار گروه بین المللی به رهبری و مدیریت جمهوری دموکراتیک جمهوری اسلامی تأیید کردند. کنگو به عنوان کرسی فعلی اتحادیه آفریقا و شامل سازمان ملل ، اتحادیه اروپا و ایالات متحده برای میانجیگری در مذاکرات. در جایی که دو کشور از این چهار طرف خواستند که این پیشنهاد را تصویب کنند ، پذیرش آن را اعلام کنند ، و این مذاکرات را در اولین فرصت ممکن آغاز کنید

  منبع خبر : سایت اخبار امروز

  By اخبار امروز

  سایت اخبار امروز،به هیچ ارگان یا حزبی وابسته نیست و اخباری کاملا بی طرف را منتشر می کند