ج. سپتامبر 17th, 2021

  پاکستان نیروهای خود را به مرزهای خود با افغانستان می فرستد

  روزنامه داون پاکستان روز شنبه گزارش داد که پاکستان نیروهای نظامی را به مرزهای خود با افغانستان فرستاده است تا از عبور هرگونه شبه نظامیان یا نظامیان افغان از آن عبور کند.

  این روزنامه به نقل از شیخ رشید احمد ، وزیر کشور پاکستان نوشت که مقامات این کشور پلیس مرزی ، عناصر “لوئس” (نامنظم) و سایر شبه نظامیان را از مواضع خط مقدم در امتداد مرز با افغانستان ، جایی که ارتش پاکستان شروع به کار کرد ، خارج کردند. آن موقعیت ها

  وزیر گفت: “اکنون نیروهای ارتش منظم به جای نیروهای شبه نظامی از مرز محافظت می كنند.” وی افزود كه این تصمیم در پاسخ به اوضاع ناآرام در مرزهای افغانستان گرفته شده است.

  شیخ رشید احمد در گفتگو با طلوع فجر گفت که وضعیت در مرز نه تنها نیازمند مهار جریان پناهندگان از افغانستان است بلکه از ورود پرسنل و شبه نظامیان ارتش افغانستان به خاک پاکستان جلوگیری می کند.

  وزیر توضیح داد که نیروهای شبه نظامی در مرز “برای رسیدگی به مسائل عادی ، از جمله عبور غیرقانونی مرز ، قاچاق و غیره” مستقر شده اند ، اما وضعیت بی ثبات فعلی (در افغانستان) همچنین نیاز به استقرار نیروهای منظم نظامی در مرز دارد. ”

  از طرف خود ، یک افسر ارتش پاکستان به روزنامه گفت: “ما دیده ایم که بیش از 1000 سرباز افغان در اوایل ماه ژوئیه با فرار از درگیری با طالبان به تاجیکستان فرار کردند.” اما وی خاطرنشان کرد که حضور “طالبان” در مناطق شمالی افغانستان در مقایسه با حضور در مناطق هم مرز با پاکستان زیاد نیست. بنابراین ، “اگر نیروهای ارتش افغانستان هنگام فرار از جنگ وارد پاکستان شوند ، احتمال دارد طالبان از آنها پیروی کنند و درگیری ها به پاکستان گسترش یابد.”

  هفته گذشته پاکستان و افغانستان پس از تسلط “طالبان” بر گذرگاه مرزی اسپین بولدک ، و هواپیماهای جنگی افغانستان قصد حمله به مواضع جنبش در طرف پاکستان را داشتند که اسلام آباد اجازه این کار را نداد ، انتقادات شدیدی را مبادله کردند.

  افسر پاکستانی گفت: “پاکستان نمی خواهد چنین وضعیتی را ببیند که نیروی هوایی افغانستان بدون اجازه ما برای حمله به شبه نظامیان طالبان از حریم هوایی ما استفاده کند و شبه نظامیان حملات تلافی جویانه ای را علیه مواضع پاکستان انجام دهند که این مسئله مشکل جدیدی ایجاد خواهد کرد.” .

  قابل ذکر است که دو گذرگاه مرزی اصلی بین پاکستان و افغانستان وجود دارد ، یعنی شمان در بلوچستان و تورخم در منطقه خیبر پختونخوا ، علاوه بر چندین نقطه تجارت کوچک.

  پاکستان حدود 90 درصد از مرز 2640 کیلومتری مرز با افغانستان را حصارکشی کرده است و نقاط امنیتی با آن برای مدیریت موثر مرزها ایجاد شده است.

  دولت پاکستان همچنین سیاست جدید خود را در مورد هجوم پناهندگان به دلیل جنگ در افغانستان اعلام کرد و برای اولین بار پاکستان از تعداد بیشتری از پناهجویان افغان در خاک خود استقبال نخواهد کرد.

  افغانستان شاهد درگیری های شدیدی بین نیروهای دولتی و شبه نظامیان “طالبان” است که مناطق وسیعی از حومه کشور را تحت کنترل خود درآورده و به شهرهای بزرگ افغانستان حمله می کنند.

  اوضاع در افغانستان در برابر روند ادامه روند خروج نیروهای آمریكا و ناتو از افغانستان آشفته تر شده است ، كه سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه آن را واشنگتن به رسمیت شناختن ناكامی مأموریت خود در افغانستان توصیف كرد.

  By اخبار امروز

  سایت اخبار امروز،به هیچ ارگان یا حزبی وابسته نیست و اخباری کاملا بی طرف را منتشر می کند