ج. سپتامبر 17th, 2021

  ممکن است  سناریوی دهه نود در افغانستان تکرار شود

  ژنرال دیوید پترائوس ، رئیس سابق آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا و فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا ، درباره احتمال وقوع یک جنگ داخلی خونین به دلیل خروج نیروهای کشورش از افغانستان هشدار داد.

  این ژنرال که فرماندهی نیروهای ائتلاف در افغانستان را نیز بر عهده داشت ، معتقد بود که اگر آمریکا تصمیم می گرفت که لشکر نیروهای خود را در این کشور ترک کند ، می توانست از چنین امکانی جلوگیری کند.

  پترائوس در مصاحبه با روزنامه انگلیسی تایمز گفت: “در بدترین حالت ، ما می توانیم شاهد یک جنگ داخلی خونین و وحشیانه ، مشابه جنگ 1990 در زمان پیروزی طالبان باشیم. اگر این اتفاق بیفتد ، به احتمال زیاد شاهد بازگشت سنگر القاعده ، اگرچه من فکر نمی کنم او بتواند در آینده نزدیک وطن و اروپا را تهدید کند ، اما اگر طالبان کنترل آن را در دست بگیرند ، برای القاعده آسان تر خواهد بود. ” که ایالات متحده به این ترتیب ارزشهایی را که برای آن مبارزه کرده است کنار می گذارد.

  مدیر سابق سیا ادامه داد: “بقیه جهان خواهند دید که ما از دموکراسی و ارزش هایی که در سراسر جهان تبلیغ می کنیم ، حمایت نمی کنیم ، حقوق بشر ، به ویژه حقوق زنان ، حق تحصیل ، آزادی بیان و مطبوعات. البته همه اینها در افغانستان بسیار کامل نیست ، اما بسیار بهتر از آن است که طالبان یک سیستم اسلامی قرون وسطایی ایجاد کنند. ”

  ژنرال خاطرنشان کرد که اگر طالبان کنترل افغانستان را در دست بگیرند ، “میلیون ها پناهجو” به پاکستان و دیگر کشورها می روند و علاوه بر این ، آزادی های مردم محلی ، به ویژه زنان ، محدود می شود.

  مدیر سابق اطلاعات مرکزی آمریکا معتقد بود که کشورش در صورت مذاکره با طالبان از موضع قوی تری برخوردار بود ، اگر عزم و اراده ماندن نشان می داد ، می افزاید و می گوید: “اما اگر به دشمن می گفتیم که می رویم ، چرا آنها باید از هر چیزی دست بکشند؟ .. برای من تا حدودی قابل درک نیست ، چرا ما 3500 پرسنل نظامی را ترک نکرده ایم تا مانع از بازگرداندن طالبان به یک تئوکراسی اسلامی بسیار محافظه کار شویم که منافع هیچکس را برآورده نمی کند. ”

  ژنرال اشاره کرد که ایالات متحده با کمک این پرسنل نظامی آمریکایی می تواند از وقوع یک جنگ داخلی جلوگیری کند ، در حالی که در شرایط کنونی ، “جنگ ادامه یافته و بدتر می شود”.

  By اخبار امروز

  سایت اخبار امروز،به هیچ ارگان یا حزبی وابسته نیست و اخباری کاملا بی طرف را منتشر می کند