ج. سپتامبر 17th, 2021

  ترکیه از مشارکت در اجرای برنامه آمریکا برای مهاجران افغان خودداری می کند

  ترکیه با انتقاد از برنامه آمریکایی که اجازه اسکان مجدد شهروندان افغان را می دهد که ممکن است توسط جنبش “طالبان” به دلیل همکاری با واشنگتن مورد انتقام قرار گیرند ، با توجه به اینکه این اقدام باعث ایجاد “بحران بزرگ مهاجرت” در منطقه می شود.

  این امر پس از آن صورت می گیرد که وزارت خارجه ایالات متحده دوشنبه گذشته برنامه جدیدی را اعلام کرد که به هزاران افغان اجازه می دهد به عنوان پناهنده در ایالات متحده مستقر شوند. افغان های تحت پوشش این برنامه باید خود را به کشور ثالث برسانند ، جایی که بین 12 تا 14 ماه منتظر بررسی درخواست های خود خواهند بود.

  یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت که واشنگتن با کشورهای همسایه درباره هجوم احتمالی مذاکراتی داشته است و افزود که مهم است مرزهای پاکستان با افغانستان باز بماند ، در حالی که دیگران ممکن است از طریق ایران به ترکیه سفر کنند.

  تانگو بیلگیچ ، سخنگوی وزارت خارجه ترکیه روز سه شنبه در بیانیه ای با اشاره به اینکه کشورش از معرفی آن به عنوان مسیر مهاجرت افغان ها خودداری می کند ، افزود: ترکیه با بیش از چهار میلیون مهاجر بزرگترین کشور میزبان پناهندگان در جهان است و نخواهد کرد. به نفع کشور ثالث وارد بحران مهاجرت جدید شوید. ”

  وی ادامه داد: “ما تصمیم غیرمسئولانه ای را که ایالات متحده بدون مشورت با ما گرفته است نمی پذیریم. اگر ایالات متحده بخواهد این افراد را به این کشور منتقل کند ، می تواند آنها را مستقیماً با هواپیما منتقل کند” ، افزود: برنامه آمریکا “افزایش می یابد” رنج افغان ها در مسیرهای مهاجرت. ”

  صدها افغانی در هفته های اخیر در پی تشدید خشونت در کشورشان از مرز ترکیه عبور کرده و ترس از موج جدید مهاجرت را افزایش داده اند.

  By اخبار امروز

  سایت اخبار امروز،به هیچ ارگان یا حزبی وابسته نیست و اخباری کاملا بی طرف را منتشر می کند