ج. سپتامبر 17th, 2021

  دستگیری در شیلی در اعتراض به کودتا

  خوان فرانسیسکو گالی ، معاون وزیر کشور شیلی گفت که پلیس 10 نفر را به دلیل مشارکت در ناآرامی هایی که در تظاهرات به مناسبت چهل و هشتمین سالگرد کودتا در شیلی رخ داد ، بازداشت کرد.

  معاون وزیر در مصاحبه با ایستگاه رادیویی “بیو بیو” روز شنبه گفت که 9 نفر به دلیل مشارکت در آشوب ها و اقدامات خرابکارانه دستگیر شدند و یک نفر دیگر نیز به دلیل تهدید پلیس بازداشت شد.

  روز شنبه ، پایتخت شیلی شاهد تظاهرات سنتی برای بزرگداشت سالگرد کودتا بود. به طور کلی ، این رویداد مسالمت آمیز بود ، اما برخی از معترضان آتش بازی به سمت پلیس پرتاب کردند و سعی کردند موانع برپا کنند.

  ایستگاه رادیویی نشان داد که آشوبگران یک خودرو و یک جایگاه سوخت را نیز به آتش کشیدند. پلیس برای متفرق کردن متخلفان از گاز اشک آور استفاده کرد.

  در سال 2020 ، بیش از 100 نفر به دلیل مشارکت در ناآرامی های سالروز کودتا دستگیر شدند.

  در 11 سپتامبر 1973 ، یک گروه نظامی به رهبری ژنرال آگوستو پینوشه اقدام به کودتا کردند که طی آن سالوادور آلنده ، رئیس جمهور سوسیالیست منتخب قانونی کشته شد. بر اساس آخرین آمار رسمی ، در سالهای دیکتاتوری نظامی در شیلی (از 1973 تا 1990) ، 3225 نفر به دلایل سیاسی کشته یا مفقود شده اند. بیش از 37000 نفر شکنجه شدند.

  By اخبار امروز

  سایت اخبار امروز،به هیچ ارگان یا حزبی وابسته نیست و اخباری کاملا بی طرف را منتشر می کند