ج. سپتامبر 17th, 2021

  نیوزلند .. یک حزب سیاسی طوماری را برای تغییر نام کشور به راه انداخت

  حزب مائوری طوماری را برای تغییر نام رسمی نیوزلند به “Aotearoa” ، به معنی “Te Rio Maori” ، نام “زبان مادری کشور” ، راه اندازی کرده است.

  رهبران Te Pati Maori ، Rori Waititi و Debbie Ngariwa Packer ، در بیانیه ای در راه اندازی این طومار گفتند: “مدت زیادی است که Te Rio Maori به عنوان زبان اصلی و رسمی این کشور به جایگاه اصلی خود بازگردانده شده است. ما یک پولینزی هستیم دولت – ما Aotearoa “.

  وایتیتی گفت: “Aotearoa نامی است که به جای تقسیم کشور ما آن را متحد می کند .. دیگران سعی می کنند از آن به عنوان یک ابزار تفرقه افکن استفاده کنند ، اما این یک ابزار جامع است ، زیرا اجداد ما توافق کردند که همه ما با هم روی این زمین زندگی می کنیم.” نیوزلند یک نام هلندی است ، حتی هلندی ها نام خود را تغییر دادند – از هلند به هلند. “”

  این طومار همچنین از دولت می خواهد تا “نام اصلی Te Rio Maori را در تمام شهرها ، شهرها و مکانهای سراسر کشور شناسایی و به طور رسمی بازگرداند” در پنج سال آینده ، و این روند را تا سال 2026 به پایان برساند.

  ته پاتی مائوری گفت که دولتهای پی در پی و “اعمال یک برنامه استعماری در سیستم آموزشی” منجر به از دست دادن گسترده زبان در بین مائوری شده است ، و تسلط زبان از 90 درصد به 20 درصد در نود سال گذشته کاهش یافته است.

  Aotearoa ، که اغلب به عنوان “سرزمین ابر سفید بلند” ترجمه می شود ، یک نام متداول برای نیوزلند است ، با این حال ، تاریخ مشکوکی دارد و اعتقاد بر این است که در اصل فقط برای اشاره به “جزیره شمالی” مورد استفاده قرار گرفته است.

  By اخبار امروز

  سایت اخبار امروز،به هیچ ارگان یا حزبی وابسته نیست و اخباری کاملا بی طرف را منتشر می کند