د. اکتبر 25th, 2021

  وزارت خارجه استرالیا از تصمیم پاریس مبنی بر فراخواندن سفیر این کشور برای مشاوره ابراز تاسف کرد

  ماریس پین ، سخنگوی وزارت خارجه استرالیا گفت استرالیا از تصمیم پاریس برای فراخواندن سفیر خود برای مشاوره ابراز تاسف می کند.

  پین گفت: “ما با تاسف به تصمیم فرانسه مبنی بر فراخواندن سفیر خود در استرالیا برای مشاوره پس از تصمیم گیری در مورد پروژه حمله حمله اشاره می کنیم. استرالیا ناامیدی عمیق فرانسه را از تصمیم ما درک می کند.”

  وی افزود که وزارت خارجه استرالیا به روابط خود با فرانسه بسیار اهمیت می دهد و آن را شریک مهمی می داند که ثبات را در اقیانوس هند و اقیانوس آرام تضمین می کند.

  وی افزود: “ما امیدواریم که همکاری جدیدی با فرانسه در مورد بسیاری از موضوعاتی که برای هر دو طرف مهم است و بر اساس ارزشهای مشترک است انجام دهیم.”

  وزیر خارجه فرانسه ، ژان ایو لودریان ، پیشتر اعلام کرده بود که پاریس به دلیل خروج استرالیا از توافقنامه زیردریایی ها با فرانسه ، سفیران فرانسه در ایالات متحده و استرالیا را فرا می خواند. رادیو “RTL” نشان داد که این اولین مورد در نوع خود در تاریخ روابط فرانسه با ایالات متحده و استرالیا است.

  بوریس جانسون ، نخست وزیر بریتانیا ، جو بایدن ، رئیس جمهور آمریکا و اسکات موریسون ، نخست وزیر استرالیا اوایل هفته جاری از ایجاد مشارکت نظامی در دفاع و امنیت (AUKUS) خبر دادند. استرالیا همچنین خروج خود را از توافقنامه خرید زیردریایی با شرکت فرانسوی Naval Group اعلام کرد. این توافقنامه فرانسه و استرالیا به ارزش 56 میلیارد یورو که به عنوان “دهه قرن” توصیف شد ، برای ساخت 12 زیردریایی اعتصابی کلاس “غیر هسته ای” کلاس “باراکودا” بود. وزیر خارجه فرانسه ، ژان ایو لودریان ، تصمیم استرالیا را “ضربه چاقو به پشت” خواند.

  By اخبار امروز

  سایت اخبار امروز،به هیچ ارگان یا حزبی وابسته نیست و اخباری کاملا بی طرف را منتشر می کند