د. اکتبر 25th, 2021

  یونان اولین اردوگاه “بسته” خود را برای پناهجویان در جزیره ساموس ، روبروی ترکیه افتتاح کرد

  دولت یونان یک اردوگاه پناهجویان در جزیره ساموس روبروی ترکیه باز کرده است که توسط سیم خاردار و دوربین های نظارتی احاطه شده است ، اولین اردوگاه “بسته و تحت نظارت” توصیف شد.

  ورود به اردوگاه جدید که مجهز به اسکنرهای اشعه ایکس و درهای مغناطیسی است ، فقط برای پناهجویان دارای کارت میکروچیپ محفوظ خواهد بود. و در شب ، ورود و خروج به شدت ممنوع است.

  وزیر مهاجرت یونان ، نوتیس میتارخی ، به نوبه خود توضیح داد که “مدل مراکز تحت نظارت به تدریج در همه جزایر و سرزمین اصلی یونان اتخاذ می شود.”

  قرار است اردوی مشابهی ماه آینده در لروس تکمیل شود ، در حالی که هنوز کار در لسبوس آغاز نشده است ، جایی که اردوگاه موریا در سال گذشته بر اثر آتش سوزی تخریب شد.

  کمیسیون اروپا متعهد شد که 276 میلیون یورو برای تأمین بودجه پنج اردوگاه جدید در جزایر اژه یونان اختصاص دهد که بیشتر مهاجران از سواحل مجاور ترکیه را دریافت می کنند.

  دولت یونان اطمینان می دهد که این مراکز با استانداردهای اروپایی ، با مسکن بهتر ، آب ، حمام و بخشهای خانوادگی مطابقت دارند و ایمن تر خواهند بود.

  یونان مدتهاست به دلیل شرایط بد زندگی در اردوگاه های خود در جزایر اژه مورد انتقاد قرار گرفته است.

  در ساموس ، مرکز پذیرش واتی ، که باید تا پایان ماه سپتامبر به طور کامل تخلیه شود ، با وجود ظرفیت اولیه 680 نفر ، بین سالهای 2015 تا 2016 حدود 7000 پناهجو را در خود جای داد.

  600 نفری که در حال حاضر در این اردوگاه زندگی می کنند در میان موش ها در کلبه های چوبی بدون گرمایش و فاقد توالت و دوش زندگی می کنند.

  قرار است ساکنان به تدریج از دوشنبه تا پایان ماه به اردوگاهی جدید در حدود 5 کیلومتری منتقل شوند.

  نگرانی از سازمان های حقوق بشری

  از سوی دیگر ، مدافعان حقوق بشر از بازداشت پناهجویان در اردوگاه جدید ابراز نگرانی کرده اند.

  حدود پنجاه سازمان غیردولتی از جمله عفو بین الملل از تاسیس این مراكز جدید كه “مانع شناسایی م theثر افراد آسیب پذیر می شود” ، “دسترسی پناهجویان به خدمات را كاهش می دهد” و “تأثیر مضر تعطیلی بر سلامت روانی مردم را تشدید می كند” انتقاد كرده اند. ”

  میره ژیرارد ، نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در یونان ، که در حین انتقال به ساموس می رود ، می گوید: “کلمه بسته” اغلب استفاده می شود و نگران کننده است. ”

  “UNHCR معتقد است که پناهجو نیاز به حمایت دارد ، او یک جنایتکار یا خطری برای جامعه نیست ، او کسی است که به کمک نیاز دارد. ما معتقدیم که اردوگاه ها باید باز شوند و دولت یونان به ما اطمینان داد که آنها خواهند بود.” به خبرگزاری فرانسه گفت

  آتن می گوید که توانسته است ازدحام بیش از حد در کمپ هایی را که در جزایر ایجاد کرده است کاهش دهد و تعداد ورودکنندگان را تقریباً 90 درصد از سال 2019 کاهش دهد.

  اما سازمان های غیردولتی علت کاهش این تعداد را اخراج غیرقانونی پناهجویان به ترکیه می دانند. دولت محافظه کار یونان این کار را رد می کند.

  By اخبار امروز

  سایت اخبار امروز،به هیچ ارگان یا حزبی وابسته نیست و اخباری کاملا بی طرف را منتشر می کند