د. اکتبر 25th, 2021

  مطالعه ای روشی را برای حمام کردن ارائه می دهد که ممکن است به سوزاندن چربی و سازگاری بدن با دما کمک کند

  یک مطالعه نشان داد که حمام کردن با جایگزینی آب سرد و گرم ممکن است مزایای سلامتی مهمی برای بدن داشته باشد.

  یافته ها نشان می دهد جوانانی که به طور مرتب در شنای زمستانی اسکاندیناوی شرکت می کنند ، که ترکیبی از غواصی کوتاه در آب سرد و سونا داغ است ، می توانند با شرایط شدید دما سازگار شوند.

  مطالعه دانمارکی ، که در 11 اکتبر در مجله Cell Reports Medicine منتشر شد ، توضیح می دهد که شنا یا غوطه ور شدن معمولی در آب سرد با جلسات سونا داغ ممکن است بر چربی سوزی چربی قهوه ای ، که به بافت چربی قهوه ای (BAT) نیز معروف است ، تأثیر بگذارد و باعث سوزاندن انرژی و تولید گرما شود.

  چربی قهوه ای یا بافت چربی قهوه ای نوع خاصی از چربی بدن است که با سرد شدن فعال می شود (فعال می شود). چربی قهوه ای برای حفظ دمای بدن در هوای سرد گرما تولید می کند.

  کامیلا شل ، نویسنده سرپرست این مطالعه ، می گوید: “شنای منظم زمستانی اسکاندیناوی که ترکیبی از آب گرم و سونا گرم است ، ممکن است یک استراتژی منحصر به فرد برای افزایش مصرف انرژی باشد که در صورت اجتناب از افزایش جبرانی مصرف غذا ، منجر به کاهش وزن می شود.” دانشگاه کپنهاگ.

  شل و همکارانش بررسی کردند که آیا تمرین شنای اسکاندیناوی در زمستان با تغییر دمای بدن همراه است که منجر به سازگاری با چالش های سرد و گرم می شود. آنها همچنین با توجه به نقش آن در تولید گرما در واکنش به قرار گرفتن در معرض محیط های سرد ، به دنبال تفاوت در بافت چربی قهوه ای بودند.

  اولین نویسنده این مطالعه ، سوزانا سوبرگ از دانشگاه کپنهاگ ، هشت شناگر جوان با تجربه را در زمستان به کار گرفت که هر هفته به مدت دو سال به نوبت در آب سرد و غواصی با جلسات سونا داغ حرکت می کردند.

  بعلاوه یک گروه دیگر از هشت شرکت کننده فقط با توجه به اینکه سابقه شنا در زمستان را نداشتند فقط وارد سونا می شدند.

  در آزمایشات اولیه ، شرکت کنندگان یک دست خود را به مدت سه دقیقه در آب سرد فرو بردند. در حالی که هر دو گروه به قرار گرفتن در معرض سرما پاسخ می دادند ، شناگران علائم تحمل سرما را نشان دادند ، با افزایش کمتر نبض و فشار خون.

  آنها همچنین دمای پوست بالاتری داشتند که نشان می دهد سازگاری احتمالی با قرار گرفتن مکرر در سونا وجود دارد.

  در آزمایش دیگری ، محققان از سیستم قابل تنظیم متشکل از دو پتو پر از آب برای کنترل و کاهش دمای بدن شرکت کنندگان استفاده کردند. در اینجا ، شناگران همچنین افزایش دمای پوست را در پاسخ به سرمایش نشان دادند.

  سپس محققان فعال شدن بافت چربی قهوه ای شرکت کنندگان را اندازه گیری کردند ، زیرا در دمای مناسب قرار گرفتند.

  برخلاف شناگران ، فقط شرکت کنندگان در سونا علائم بافت چربی قهوه ای فعال را نشان دادند ، همانطور که توسط جذب گلوکز نشان داده شد.

  شل می گوید: “نتایج این ایده را تایید می کند که بافت چربی قهوه ای دمای بدن را در شرایط راحت در بزرگسالان جوان تنظیم می کند.”

  هنگامی که در معرض سرما ، فعالیت بافت چربی قهوه ای در هر دو گروه افزایش می یابد. اما شناگران در پاسخ به دمای پایین ، تولید گرما یا مصرف انرژی بسیار بیشتری را نشان دادند.

  شل توضیح می دهد: “شناگران کالری بیشتری نسبت به افراد در سونا فقط هنگام خنک شدن می سوزانند ، که احتمالاً به دلیل افزایش تولید گرما است.”

  محققان اشاره کردند که محدودیت هایی برای یافته های آنها وجود دارد ، از جمله حجم نمونه کوچک مطالعه ، عدم حضور زنان شرکت کننده و ناتوانی در نتیجه گیری علت در مورد تأثیر مستقیم شنای زمستانی اسکاندیناوی بر تنظیم دما یا بافت چربی قهوه ای.

  با این حال ، با توجه به اینکه فعالیت بافت چربی قهوه ای با خطر کمتر بیماری های متابولیک مرتبط است ، یافته ها ممکن است پیامدهای مهمی برای سلامتی داشته باشند.

  در مطالعات آینده ، محققان قصد دارند تا اثرات بالقوه شنای زمستانی بر سلامت متابولیک شرکت کنندگان با اضافه وزن را ارزیابی کنند. آنها همچنین مایلند مکانیسم های مولکولی زمینه ساز فعال شدن چربی قهوه ای و نحوه ارتباط چربی قهوه ای با مغز برای تنظیم رفتار تغذیه را بررسی کنند.

  By اخبار امروز

  سایت اخبار امروز،به هیچ ارگان یا حزبی وابسته نیست و اخباری کاملا بی طرف را منتشر می کند